Dle vyjádření Evropské komise občané Evropské unie ročně vyhodí 5,8 milionů tun textilu, z čehož jen 1,5 milionu tun (25%) je průmyslově recyklovaných či využitých pro charitativní účely. Zbývající 4,3 milionů tun míří na skládku či je částečně využito k produkci energie.
Přitom recyklace textilií je snadná, efektivní a pro textilní průmysl znamená významný zdroj materiálu šetrný k životnímu prostředí hned z několika významných důvodů. K výrobě jednoho kilogramu bavlny je totiž potřeba 7 000 až 30 000 litrů vody. Podle Water Footprint Network je 8 000 litrů vody potřeba k výrobě jednoho párů džínů a zhruba 2 500 litrů k výrobě jednoho trička. Kolik triček a džínů máte ve skříni vy a kolik vody tedy proteklo při výrobě vašeho oblečení?
Všeobecně známým faktem je nadměrná spotřeba pesticidů při produkci bavlny k výrobě textilií. Zhruba 9 – 10% z celkové světové spotřeby pesticidů je využíváno právě k ochraně bavlny před chorobami ohrožující výši produkce. Pro vaši představu, na výrobu jednoho trička je použito 150 g pesticidů.
Recyklace textilií znamená také výrazné snížení potřeby energií, materiálů a chemikálií. WRAP (Waste and Resource Action Programme) vydalo prohlášení, že díky současnému znovupoužití textilií z triček a sedaček ve Velké Británii zamezilo produkci 52 000 tun CO2. Každá tuna triček, které jsou správně zrecyklovná tedy ušetří 12 tun CO2.
Mimo výrazné snížení zátěže na životní prostředí recyklace oděvů přináší i nová pracovní místa. Pracovní síla je třeba na sběr, třídění, testování složení látek, renovaci a v závěru i k prodeji produktů ze zrecyklovaných materiálů. Pokud bychom šli do detailu, cirkulární ekonomika tvoří nepřímo i pracovní místa pro kreativce, kteří svými zajímavými nápady mohou podpořit marketing prodeje a všeobecné povědomí o celém konceptu.
Děkuji i Vám, že jste součástí této komunity a šetříte naší planetu.
Second hand land